خبر ها

دومین هفته فرهنگی استان تهران توسط فرماندار قرچک در برج میلاد افتتاح شد

دومین هفته فرهنگ و هنر شهرستانهای جنوب شرق استان تهران عصر روز گذشته توسط فرماندار قرچک و با حضور مسئولان استانی و شهرستانی در برج میلاد افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان قرچک، دومین هفته فرهنگی استان تهران با محوریت شهرستانهای جنوب شرق شامل قرچک، ورامین، پیشوا و پاکدشت عصر روز گذشته با حضور علی صادقی فرماندار شهرستان قرچک، خیلدار و محمدحسین اسماعیلی معاونان اداری مالی و هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، تمهیدی معاون سیاسی فرماندار شهرستان پاکدشت، طباطبایی معاون سیاسی فرماندار شهرستان ورامین، رؤسای ادارات چهار شهرستان و جمع کثیری از مردم افتتاح شد.

ضرورت تداوم برگزاری هفته های فرهنگی در استان تهران فرماندار شهرستان قرچک در حاشیه افتتاح این هفته فرهنگی از آداب و رسوم و  پیشینه تاریخی شهرستانهای ورامین، پیشوا، قرچک و پاکدشت یاد کرد و اظهار داشت: برگزاری هفته های فرهنگی برای شهرستانهایی که قدمت تاریخی دارند و سرشار از فرهنگ غنی هستند نیاز مبرم است لذا باید نسبت به تداوم این امر اهتمام ویژه داشت.

علی صادقی با تقدیر از دست اندرکاران برگزاری هفته فرهنگی در اداره کل فرهنگ و ارشاد و ادارات شهرستانها افزود: این شهرستانها نه تنها در استان تهران به لحاظ فرهنگی شناخته شده هستند بلکه از جمله مناطق فرهنگی شاخص در سطح کشور محسوب می شوند که این بار غنی تاریخی بایستی در قالب نمایشگاهها و جشنواره های مختلف همواره به اطلاع مردم برسد.

وی با اظهار خرسندی از استقبال باشکوه مردم تهران و سایر مناطق استان در روز اول افتتاح این هفته فرهنگی گفت: امید است برگزاری چنین نمایشگاههایی موجب رشد و ارتقای فرهنگ و امکانات فرهنگی این شهرستانها شود.

تپه فردیس قرچک سند قدمت دشت ورامین است

این مقام مسئول همچنین به ظرفیت های فرهنگی شهرستان قرچک اشاره کوتاهی داشت و افزود: قرچک زادگاه دلیرمردانی همچون شهید ستاری و سایر سرداران رشید اسلام و افتخارآفرینان شهید است که نام و یاد آنها از والاترین پتانسیلهای فرهنگی برای ما محسوب می شود، همچنین وجود آثار باستانی و تاریخی از جمله تپه هشت هزارساله فردیس که سند قدمت دشت ورامین محسوب می شود و همچنین پل تاریخی باقرآباد که محل شهادت حماسه سازان 15 خرداد است از میراث غنی منطقه هستند.

وی وجود هنرمندان صنایع دستی در منطقه قرچک را از دیگر پتانسیلها و سرمایه های فرهنگی منطقه عنوان کرد و اظهار داشت: این منطقه همچون دیگر شهرستانهای استان به لحاظ دارا بودن هنرمندان حوزه های مختلف بخصوص در عرصه شعر، موسیقی و تئاتر دارای جایگاه ممتازی است و امیدواریم با استقرار اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی به طور مستقل در قرچک شاهد پیشرفت حوزه های فرهنگی و هنری منطقه بیش از گذشته باشیم.

بازدید از هفته فرهنگ و هنر استان تا پنجم اردیبهشت گفتنی است

دومین هفته فرهنگ و هنر استان تهران با معرفی توانمندیها و مشخصه های فرهنگی شهرستانهای قرچک، ورامین، پیشوا و پاکدشت برگزار شده و علاقه مندان می توانند تا پنجم اردیبهشت ماه جاری جهت بازدید از آن به برج میلاد مراجعه کنند.

ایجاد کارگاههای هنری در رشته های مختلف، معرفی آثار هنرمندان در زمینه هنرهای تجسمی، هنرهای سنتی، صنایع دستی، آثار نویسندگان، مؤلفان، پژوهشگران، معرفی آثار و ابنیه و پیشینه تاریخی و فرهنگی و اجرای برنامه های هنری شامل تئاتر، موسیقی، نمایش فیلم، شعرخوانی، سخنرانی پژوهشی و ... از جمله برنامه های این هفته فرهنگی است. این گزارش حاکی است روز اختصاصی فرهنگ و هنر شهرستان پاکدشت سوم اردیبهشت، روز فرهنگ و هنر شهرستان پیشوا چهارم اردیبهشت و روز فرهنگ و هنر شهرستانهای قرچک و ورامین نیز پنجم اردیبهشت ماه جاری خواهد بود.

در هفته بزرگداشت مقام زن/ دیدار بانوان فعال سازمانهای مردم نهاد با فرماندار قرچک

 همزمان با هفته بزرگداشت مقام زن، بانوان فعال سازمانهای مردم نهاد قرچک با فرماندار این شهرستان دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان قرچک، همزمان با هفته بزرگداشت مقام زن، زنان مسئول سازمانهای مردم نهاد شهرستان قرچک طی دیدار با فرماندار، با وی به گفتگو پرداخته و مشکلات خود را مطرح کردند.

فرماندار شهرستان قرچک در این نشست ضمن تبریک میلاد فرخنده حضرت زهرا(س) و بزرگداشت مقام زن، از زنان به عنوان یاوران همیشگی نظام در تمامی عرصه ها یاد کرد و به نقش تأثیرگذار آنها در تحقق شعار امسال اشاره داشت.

علی صادقی گفت: خوشبختانه در تمامی حوزه ها وقتی مسئولیتی به زنان واگذار شده سعی در انجام امور به نحو احسن داشته اند و برای انجام فعالیتهای خود همواره انضباط و قانونمداری را سرلوحه کارها قرار داده اند.

گفتنی است در این نشست مسئولان سمن ها ضمن قدردانی از نماینده عالی دولت در شهرستان قرچک به منظور اهمیت به نقش زنان در جامعه و برگزاری این نشست، مشکلات خود را در حوزه های مختلف مطرح کرده و خواستار مرتفع شدن آنها شدند.

فرماندار نیز در این باره دستورات لازم را به مراجع ذیربط صادر کرد. گفتنی است در این نشست مسئول حوزه اجتماعی و بانوان فرمانداری، مسئول انجمن بیماران خاص قرچک، اعضای فعال سازمانهای مردم نهاد در حوزه بانوان و مسئولان مؤسسات فرهنگی، هنری و اجتماعی منطقه، نماینده ورزش بانوان، عضو علی البدل شورای شهر? برخی زنان کارآفرین و ... حضور داشتند.

تجلیل فرماندار قرچک از بانوان شاغل فرمانداری به مناسبت روز زن

فرماندار شهرستان قرچک از بانوان شاغل در مجموعه فرمانداری به مناسبت میلاد حضرت زهرا (س) و روز زن تجلیل نمود.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان قرچک، علی صادقی ظهر امروز در مراسم تجلیل از کارکنان زن فرمانداری که به مناسبت میلاد با سعات حضرت فاطمه زهرا(س) و بزرگداشت مقام زن صورت گرفت، با تبریک این روز بزرگ به تمام زنان مسلمان جهان افزود: زن به عنوان نيمى از پيكره اجتماع و نقش تعيين کننده اش در بقا و گسترش نسل انسانى و پرورش و تربيت فرزندان، همواره مورد توجه جوامع اسلامی بوده بخصوص در نظام جمهوری اسلامی ایران که این مهم دارای ارزش دوچندان است.

وی سپس به تکریم مقام حضرت صدیقه کبری(س) پرداخت و افزود: اصل حیات واقعی انسان ها بر توحید و رشد تکامل معنوی است که در تمسک به ولایت محقق می شود و حضرت فاطمه زهرا(س) اساس و رکن ولایت است که در کلام نورانی امام عسکری(ع) به عنوان حجت خداوند بر ائمه از آن نام برده شده است.

این مقام مسئول همچنین با تبریک سالروز ولادت بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: خوشبختانه در تمامی حوزه ها وقتی مسئولیتی به زنان واگذار شده سعی در انجام امور به نحو احسن داشته اند و برای انجام فعالیتهای خود همواره انضباط و قانونمداری را سرلوحه کار خود قرار داده اند.

وی با تأکید بر اینکه انسان باید فارغ از جنسیت، در تمام امور خداوند را مدنظر قرار دهد و نیات خویش را خالص سازد، بیان داشت: تنها چیزی که برای یک انسان باقی می ماند ارزش معنوی امور است، امید است خداوند به تمام ما توفیق دهد تا بتوانیم از ذره ذره زندگی دخت نبی مکرم اسلام بهره لازم را ببریم.

گفتنی است در پایان این نشست با اعطای لوح تقدیر و هدایا از بانوان شاغل فرمانداری شهرستان قرچک تجلیل بعمل آمد.

فرماندار قرچک:ظرفیتهای قابل توجهی در حوزه فرهنگی و هنری استان تهران دیده می شود

فرماندار شهرستان قرچک تأکید کرد: تداوم برگزاری هفته های فرهنگی برای شهرستانهای استان تهران یک ضرورت است زیرا ظرفیتهای قابل توجهی در حوزه فرهنگی و هنری در این مناطق دیده می شود که نیازمند اطلاع رسانی هستند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان قرچک، علی صادقی صبح امروز در جمع خبرنگاران به برگزاری دومین هفته فرهنگ و هنر استان تهران در برج میلاد که به معرفی فرهنگ و هنر شهرستانهای جنوبشرق استان خواهد پرداخت، اشاره کرد و افزود: برنامه ها و آثار فرهنگی و هنری ارائه شده در هفته های فرهنگی به منظور آشنایی بیشتر مردم کشورمان با فرهنگ، هنر، آداب و رسوم، سنت ها و ادبیات شهرستانهای یاد شده و همچنین تبیین و معرفی آنها صورت می گیرد، به همین منظور به عنوان یک نیاز برای این مناطق محسوب می شود.

وی با معرفی کوتاهی از شهرستان قرچک بیان داشت: این شهرستان در جنوب شرقی استان تهران واقع شده و بر اساس گمانه زنی های صورت گرفته در تپه فردیس، قدمت هشت هزار ساله برای آن پیش بینی شده است، این شهرستان دارای یک بخش مرکزی و جمعیتی بالغ بر 350 هزار نفر با پراکندگی جمعیتی متشکل از ساکنان غیربومی و مهاجر می باشد که در اصطلاح یک ایران کوچک محسوب می شود.

نماینده عالی دولت در شهرستان قرچک ادامه داد: شهرستان قرچک بزرگانی همچون شهید ستاری، شهیدان اصغر و حسین ایرلو و شهید جلال زهره وند، شهید جلال شیرازی، شهید حسینعلی اسکندری، شهید عباس داورزنی و ... را تقدیم انقلاب کرده و همین افراد به عنوان یک ظرفیت فرهنگی برای منطقه محسوب می شوند.

وی گفت: پل تاریخی باقرآباد که محل شهادت حماسه سازان 15 خرداد سال 1342 است نیز در این منطقه قرار دارد.

این مقام مسئول به مراکز فرهنگی و هنری شهرستان اشاره داشت و گفت: هم اکنون چهار کتابخانه عمومی، یک خانه جوان و مطبوعات، 75 مسجد، دو امامزاده شاخص به نامهای بی بی زبیده(س) و ابراهیم(ع)، 13 کانون فرهنگی هنری مساجد، دو کتابخانه مسجد، 650 هیئت مذهبی، پنج آموزشگاه هنری و سه مرکز کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان است؛ همچنین این منطقه در حوزه ورزشی سرآمد کشور بوده بطوریکه تیم فوتسال شهید منصوری قرچک و بسیاری ورزشکاران این منطقه در رشته های مختلف تاکنون برای کشور نام آوری کرده اند و نیز بسیاری از هنرمندان قرچک در زمینه تئاتر، موسیقی، خوشنویسی، هنرهای تجسمی و شعر در کشور شناخته شده اند.

صادقی افزود: شهرستان قرچک دارای استعدادهای بسیاری در زمینه های گوناگون است که در صورت برنامه ریزی و توجه به آنها می توانند در سطح کشور و بین الملل حائز رتبه شوند.

وی با بیان اینکه هفته فرهنگی فرصتی فراهم آورده تا آثار هنرمندان شهرستان قرچک در زمینه هنرهای تجسمی، هنرهای سنتی، صنایع دستی و آثار نویسندگان، مؤلفان و پژوهشگران این شهرستان ها به نمایش گذاشته شود، گفت: روز فرهنگ و هنر شهرستان قرچک جمعه پنجم اردیبهشت ماه  تعیین شده که از علاقه مندان دعوت می شود برای بازدید در مکان یاد شده حضور بهم رسانند. 

ملاقات مردمی فرماندار شهرستان قرچک برگزار شد

فرماندار شهرستان قرچک صبح امروز طبق روال هفتگی برنامه ملاقات مردمی، دیدار چهره به چهره با مردم شهرستان برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان قرچک،  در این دیدار که با حضور جمعی از مردم قرچک برگزار شد، شهروندان مسائل و مشکلات خود را ابراز داشته و علی صادقی فرماندار قرچک نیز دستورات لازم را برای رسیدگی به مطالبات آنها صادر کرد.

 در این ملاقات فرماندار ضمن بررسی مشکلات مردم راهکارهای قانونی را ارائه و موارد را پس از بررسی و کارشناسی برای رسیدگی و اقدام لازم به مراجع ذیربط ارجاع داد.

صادقی در حاشیه این دیدارها بیان داشت: شنیدن مشکلات مردم و حل آنها برای ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است.

نماینده عالی دولت در شهرستان قرچک با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در خصوص خدمت به مردم و حل مشکلات آنان گفت: ‌اساس همین رویکرد ملاقات‌های مردمی به صورت چهره به چهره در دستور کار مجموعه فرمانداری قرار گرفته است و به صورت هفتگی برگزار می شود.

وی بیان داشت: رسيدگي به مسائل و مشکلات مردم از اولویت های کاری مجموعه فرمانداری و دیگر ادارات است که باید بطور جدی در دستور کار مسئولان قرار گیرد.

صادقی خاطر نشان کرد: برنامه ملاقات مردمی نماد مردم سالاری دینی است که به واسطه آن  فاصله بین دولت و مردم کاهش میابد و دولتمردان باید ارتباط بی واسطه خود را با مردم حفظ کنند.

فرماندار قرچک در جلسه ملاقات مردمی این هفته با 50 نفر از شهروندان قرچکی دیدار و مشکلات آنان را بررسی نمود.

گفتنی است جلسه هفتگی ملاقات مردمی فرماندار قرچک روزهای یکشنبه در محل فرمانداری برگزار می‌شود و مردم  می‌توانند برای ملاقات با تلفن ارتباط مردمی به شماره تلفن21- 36151517 واحد روابط عمومی تماس بگیرند.